אלימות במשפחה - יש מה לעשות!

לצערנו, אלימות בכלל ומצב של אלימות במשפחה בפרט, הפכו למושגים שכיחים ונפוצים למדי במציאות חיינו. המשפחה, התא החברתי הקטן ביותר, שאמור להיות גם המקום הבטוח ביותר של אדם, הופך בשל אלימות במשפחה להיות למקום המסוכן ביותר עבור אדם.

מהי אלימות במשפחה?

אלימות במשפחה מוגדרת כמצב שבו בן משפחה אחד מתעלל בבן משפחה אחר, בצורה פיזית או מינית, הבאה לידי ביטוי דרך איומים, הטרדות, אונס, אלימות פיזית, תקצובים כספיים זעומים, השפלות וכן הלאה. על פי רוב, הצד המתעלל הוא הצד הגברי, אך לא תמיד זה כך.

אלימות במשפחה – סתירה פנימית קשה

יחסים בין בני זוג החיים יחד לרוב מונעים מחיבה, מאהבה, ממשיכה ומרצון הדדי לחיים משותפים, ואילו מצב של אלימות במשפחה מייצרת מורכבות שבה אלמנטים של התעללות, של מתח, של עוינות ושל ריחוק מייצרים תרכובת בעייתית לחיים משותפים וסתירה פנימית במושג חיי הזוגיות.

אלימות במשפחה – למה זה קורה?

מרביתם של מקרי אלימות במשפחה הם תולדה של חיקוי התנהגות מהעבר. רוב המבצעים אלימות במשפחה הם גברים (אך לא רק גברים) שמגיעים מרקע דומה, והם עברו או חזו התעללות או התאכזרות דומה בחייהם, ונובעים מתוך צורך של המתעלל להשיג שליטה, שמקורה בחולשה או בדימוי עצמי נמוך. ככל שנמוכה יותר הערכתו העצמית של אדם, כך הסבירות שיבצע אלימות במשפחה גדלה, כמו גם קיצוניותה של האלימות.

אלימות במשפחה – שימוש לרעה במושג

לעיתים, במסגרת תהליכי גירושין לדוגמא, משתמש אחד הצדדים (נשים בדרך כלל) שימוש שקרי, ולא הוגן בהגדרה של אלימות במשפחה, ומנצל את החוק לטובתו, גם אם לא התבצעה הלכה למעשה אלימות במשפחה אלא מדובר בסכסוך בלבד. לא אחת קרה, כי הוגשו תלונות שווא מצידן של הנשים על מנת להשיג הקלות, הטבות וכדומה, וכדי לגרום לבן הזוג עוול במכוון.

החוק לגבי אלימות במשפחה

רשויות החוק מחמירות יותר ויותר עם הזמן כלפי מבצעים של אלימות במשפחה בשל מצב האלימות הכללי שהולך ופושה במדינה, ובשל חוסר סובלנות כללי כלפי אלימות במשפחה באשר היא. מטרתו של החוק למניעת אלימות במשפחה היא להעניק כלי התמודדות יעילים במצב כזה. פנייה של הקורבן לבית משפט תוכל להשיג צו, שיאסור על המתעלל ויגביל אותו במספר דרכים, כגון הקפדה על מרחק פיזי קבוע בין בני הזוג, וכן הלאה.

המשטרה ממהרת לדרוש מעצר של מי שנחשד בביצוע אלימות במשפחה, ואם מתאפשר שחרור בערבות, הרי שהוא מתאפשר בתנאים מגבילים. מערכת בתי המשפט מבחינה בין מי שמואשם לראשונה בביצוע עבירות אלימות במשפחה, ובין מי שנאשם מספר פעמים, ועורך דין פלילי מקצועי יוכל לבצע ייצוג הולם מול רשויות החוק, ואף להביא לכתב אישום מצומצם, להקלה בעונש או לזיכוי.


יצירת קשר
054-8720715

יצירת קשר עם עו"ד פלילי - לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי באמצעות טופס:

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*