הטרדה מינית – איפה עובר הגבול?

הטרדה מינית היא נושא שחוזר ועולה לכותרות בעשור האחרון. מאז חוקק חוק ההטרדה המינית בשנת 98 , המודעת לנושא הטרדה מינית הלכה והתרחבה. בעבר הדברים נראו אחרת, מה שגרם להתנהגויות כאלה ואחרות שלא נחשבו כעבירה. כיום המצב שונה, וכל אדם חייב להיזהר מאד באופן בו הוא פונה אל זולתו או נוגע בו, פן ייחשב הדבר כעבירה של הטרדה מינית.

מה אומר החוק?

החוק קובע כי הטרדה מינית נחשבת לכזו במקרים הבאים:
  1. בעת ביצוע מעשים מגונים או איומים, שמטרתם לאלץ אדם לבצע מעשה בעל אופי מיני.
  2. התייחסות חוזרת הנושאת אופי מיני, אשר מופנית לאדם שהביע את מורת רוחו מהדברים.
  3. יחס מבזה או משפיל המופנה לאדם בהקשר להיבט מיני.
מטרידים מיניים – עבריינים פליליים?

הטרדה מינית, כאמור, היא עבירה פלילית. ישנם מקרים בהם מדובר אכן בפרופיל של חשוד, שאופיו ודרך התנהגותו באופן כללי תואמת הגדרה של עבריין מין פלילי. אלו מקרים קשים של עבריינים, הסובלים מבעיות נפשיות חמורות, שאחת מדרכי הביטוי שלהן היא הטרדות מיניות מסוגים כאלה ואחרים.

אנשים אלו צריכים לקבל טיפול תרופתי הולם, כדי שלא יהוו סכנה לחברה, וכדי שהם עצמם יימצאו מנוח לבעיות החמורות מהם הם סובלים, ושבעטיין הם חוזרים שוב ושוב אל חדרי החקירות ובתי המשפט.

סוג נוסף של עבריינים, שאנו מוצאים בתחום ההטרדות המיניות, הוא אנשים שממש לא מתאימים לעולם הפלילי, והמרחק בינם לבין עבריינות פלילית הוא רב. העניין הוא שהפרמטרים בחוק לא תמיד ידועים לכל אחד, ובמקרים רבים מדובר בהערה שאדם העיר לזולתו, שלא מתוך כוונה להציק או לפגוע בו. המודעות העצומה לנושא הטרדה מינית גורמת לכך, שגם מקרים שוליים יכולים להגיע לכדי חשד בביצוע עבירה של הטרדה מינית, והדרך מכאן אל הליך פלילי עלולה להיות קצרה ומזיקה.

רבים מהאנשים הנחשדים בביצוע עבירת הטרדה מינית רחוקים מרחק שנות אור מפרופיל של עבריין מין, אך מגבלות החוק הנוקשות הביאו אותם להיות חלק מצב מאד לא נעים.

במקרה של חשד לביצוע עבירת הטרדה מינית, מומלץ להיוועץ בדחיפות בשירותי עורך דין פלילי, על מנת למזער את הנזק, ולשפר את מעמדכם במסגרת ההליך הצפוי.


יצירת קשר
054-8720715

יצירת קשר עם עו"ד פלילי - לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי באמצעות טופס:

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*