חקירה במשטרה - מידע חשוב לנחקר!

השלב בו מגיעים אל חקירה במשטרה הוא לרוב שלב קשה מאוד מבחינה מנטאלית. עם זאת, ישנן דרכים להתכונן אל חקירה במשטרה באופן שלא ישאיר בנו צלקות, וחשוב יותר –ייתן לנו את הכלים להתמודד כראוי ובהתאם לחובות ולזכויות שלנו.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, חקירה במשטרה אינה חייבת להיעשות בחדרים אפלים והיא לא כרוכה במשחקי עינוי פסיכולוגיים. חקירה במשטרה היא בסך הכל שלב חוקי ולגיטימי, במהלכו מתבררים עוד פרטים על אירוע מסוים - שלב אשר עומד לצידה של מערכת החוק, כמו גם לצידו של האזרח הפשוט. חקירה במשטרה יכולה לארוך זמן רב, אך כדאי שנזכור, כי שיתוף פעולה פורה יכול לקצר מאוד את התהליך, ולהוציא את כל הגורמים המעורבים נשכרים במידה שווה.

לנאשם יש חובות – אך גם זכויות

הדבר הראשון והחשוב ביותר, אותו יש לזכור לגבי חקירה במשטרה, הוא שחייבים לשמור על יחס הולם וראוי לנחקר. זכות האדם לכבוד היא זכות יסוד במדינה דמוקרטית, ולכן שמירה עליה צריכה לעמוד בראש מערכת השיקולים. העדות שלכם צריכה להירשם בצורה עצמאית - כך תבטיחו כי תהיה עדות אובייקטיבית לכל החקירה.

הדבר השני, והחשוב לא פחות, הוא הזכות לקבלת עורך דין. הנאשם יכול וצריך לבחור איש מקצוע מתחום המשפטים, אשר ייצג אותו, ובחירה נכונה יכולה לעשות את התיק בכלל, ואת אותה חקירה במשטרה בפרט, לקלה ונעימה יותר. בנוסף, חשוב לזכור כי אין הגבלה על אורכה של חקירה במשטרה, אך עדיין ישנו איסור גורף למנוע עשיית צרכים, אוכל, שתייה וכדומה. אלו הן זכויות בסיסיות של כל אדם באשר הוא, והן קיימות כמובן גם במהלך חקירה.

ניתן גם להפסיק חקירה במשטרה בכל שלב בבקשת ייעוץ עם עורך דין פלילי, ולכן כדאי עוד לפני לנסות לבחור איש מקצוע מיומן שיעזור ברגעים הקשים.

זכות יסוד אחרת, שניתן להשתמש בה במהלך חקירה במשטרה, היא זכות השתיקה. זהו כלי חשוב, שיכול לעזור להתמודד מול האשמות שונות, אך גם כאן כדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני שמחליטים על פעולה כלשהי.


אף אחד לא מגיע אל חקירה פלילית במשטרה מתוך הכנה ארוכת טווח, ותמיד מדובר באירוע שתופס אותך לא מוכן. כדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי.
להמשך קריאה
יצירת קשר
054-8720715

יצירת קשר עם עו"ד פלילי - לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי באמצעות טופס:

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*