משפט פלילי בישראל

מהו משפט פלילי?

משפט פלילי הוא כלי חיוני בידי רשויות החוק כדי להסדיר את ההתנהגות של האזרחים במדינה על פי חוקי התנהגות נורמטיביים. משפט פלילי ייעשה זאת באמצעות הגדרות של פעולות כלא חוקיות, וכך יידע כל אזרח מה מותר ומה אסור לעשות על פי חוקי המשפט הפלילי.

מי שעובר על חוקי משפט פלילי ונתפס על כך, יואשם בביצוע עבירה פלילית, והוא צפוי לעבור הליך פלילי, שבסיומו יחליט בית המשפט האם להרשיע או לזכות אותו מהחשד לביצוע עבירה פלילית. המשפט הפלילי הוא הדרך של מדינה נורמטיבית ומתוקנת "לעשות סדר". כל מדינה שואפת לאכוף את חוקי המשפט הפלילי, ומי שמטפל בכך הוא המשטרה, התביעה הכללית (מטעם המדינה) ומערכת המשפט.

אישום פלילי וסדר דין פלילי

כאשר בידי רשויות החוק מצטבר מידע , המצביע על ביצוע עבירה פלילית בידי אדם או קבוצת אנשים, הרי שהמדינה תגיש בשמה כתב אישום פלילי כנגד הנחשדים בביצוע אותה עבירה פלילית. כתב אישום פלילי יציג העובדות הנטענות כנגד החשודים בעבירה. תפקיד עורכי הדין מטעם התביעה (המדינה) להוכיח ש העובדות המופיעות בכתב האישום הן אכן נכונות. אם תצליח התביעה במשימתה – יורשע החשוד. אם לאו – ייצא זכאי.

משפט פלילי ושלב ההוכחות

השלב המרכזי במהלך משפט פלילי הוא שלב ההוכחות. לשלב ההוכחות יתכוננו הן התביעה והן הסנגוריה בצורה הטובה ביותר. שלב ההוכחות מגיע לאחר שהוחלט להגיש כבר כתב אישום פלילי כנגד חשוד בביצוע עבירה פלילית.

הכוחות הפועלים זה מול זה בעת משפט פלילי הם התביעה (המדינה) מול הנאשם בביצוע העבירה. התביעה היא זו שצריכה להוכיח שאכן הנאשם ביצע עבירה פלילית. עליה לשכנע את בית המשפט, שאכן הנאשם ביצע עבירה פלילית, ובאופן ברור שלא מעלה ספקות. כל אדם במהלך הליך פלילי ייחשב לחף מפשע עד שיוכח אחרת מעל לכל ספק.

פסק דין של משפט פלילי

פסק דין במשפט פלילי כולל את לב הכרעת הדין. הכרעת הדין קובעת אם הנאשם זכאי או אשם ומורשע. הכרעת דין נעשית לאחר שמיעת כל הטענות והעדויות השונות במהלך משפט פלילי, והיא תתקבל ע"י השופטים במשפט. יתכן מצב בו אדם יימצא אשם בביצוע עבירה פלילית, אך לא יורשע ע"י בית המשפט בהרשעה פלילית. כמו כן, לעיתים יורשע אדם רק בחלק מסעיפי האישום, ויזוכה בחלקים אחרים.

השלב האחרון של הליך פלילי מתבצע במקרה של הרשעה – גזר דין. בגזר דין, תקבע חומרת העונש יקבל המורשע בעבירה הפלילית.


יצירת קשר
054-8720715

יצירת קשר עם עו"ד פלילי - לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי באמצעות טופס:

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*