שאלות ותשובות - משפט פלילי

תחום המשפט הפלילי הינו תחום רחב בעל מספר נושאים רבים וחשובים.

באופן טבעי, נשאלות שאלות רבות בתחום המשפט הפלילי. השאלות עוסקות בנושאים כמו חקירה במשטרה, כתב אישום, שחרור ממעצר, עבירות פליליות, מעצר עד תום ההליכים, ביטול כתב אישום, אלימות במשפחה, ביטול רישום פלילי , ביטול רישום משטרתי ועוד מספר נושאים נפוצים במשפט הפלילי. כל התשובות לשאלות נכתבו על ידי עורכת דין נוגה ויזל העוסקת באופן ייחודי בתחום המשפט הפלילי
.


1. זומנתי לחקירה במשטרה כיצד אני צריך להתנהג?
ראשית, מומלץ שלא להמתין עד לזימון במשטרה בכדי להתכונן לחקירה משטרתית. אם כן, רצוי להגיע לכל חקירה במשטרה בליווי עורך דין, שיצטרף לנחקר בתחנת המשטרה. לעורך הדין אין זכות להיות נוכח בחדר החקירה אולם נוכחות בתחנה המשטרה אפשרית ואף רצויה . בטרם תחילת החקירה על הנחקר לברר מהן החשדות המיוחסות לו ומהן העובדות הידועות למשטרה . בנוסף, לאור פסיקתו של בית המשפט העליון זכותו של הנחקר לבקש להיוועץ עם עורך דין בטרם תחילת החקירה , כאשר שיחה זו חשובה כדי למנוע טעויות שיתכן ויהיו לחשוד כרועץ בהליך הפלילי . בסיום החקירה ובטרם החתימה ,חובה לקרוא מה החוקר כתב ובמידה ולא נרשמו הדברים במדוייק חשוב לבקש מהחוקר לתקן את העדות.


2. מה עלי לעשות לאחר שהוגש נגדי כתב אישום? האם אני נחשב לאשם במידה והוגש נגדי כתב אישום?
גם אדם מן השורה שאינו נוהג לעבור על החוק עלול לגלות כי הוגש נגדו כתב אישום עקב איומים , עבירת תעבורה או השתתפות בתגרה . אולם הגשת כתב האישום רק פותחת את ההליך הפלילי, והוא אינו מהווה תחליף למשפט מול שופט. בכתב האישום מוסבר לנאשם בדיוק במה הוא אשם ומי העדים של התביעה . היה וראיות שהוצגו בכתב האישום לא יוכחו בבית המשפט על ידי התביעה, כתב האישום יבוטל והנאשם יזוכה.

רוב הציבור לא יודע , אולם עורך דין פלילי יכול לפעול לסגירת התיק אפילו אחרי הגשת כתב האישום. לכן רצוי שלא להמתין עד ליום הדיון בכתב האישום ולפנות לעורך דין פלילי מוקדם ככל האפשר. חשוב לזכור- גם ללא עורך דין פלילי, זכותו של הנאשם לצלם את חומר הראיות כולו, וכך לאפשר לעורך הדין לקבל בבוא העת את מלוא החומר ולבחון את חומר הראיות .

טעויות או אי דיוקים בכתב האישום לא ניתן לתקן לאחר הקראתו בבית משפט. התביעה יכולה לנצל פערים אלו על מנת להביא לביטול כתב האישום או העלאת טענות משפטיות נגדו. לאחר הקראת כתב האישום על הנאשם להשיב האם הוא מודה או כופר בהאשמות כפי שהן מוצגות בכתב האישום. במידה והנאשם כופר בהאשמות יתחיל המשפט, הכולל את הצגת הראיות, השמעת עדי התביעה ועדי ההגנה.


3. אשתי התלוננה במשטרה שתקפתי אותה .היום מערכת היחסים בינינו תקינה ואשתי רוצה לבטל את התלונה מה עושים?
בעיקרון, ניתן לבטל תלונה שהוגשה בגין אלימות במשפחה. יחד עם זאת, לא תמיד מספיק לבקש מהמשטרה פשוט להפסיק את החקירה- מרגע שהוגשה התלונה על אלימות במשפחה, החקירה תיפסק רק במידה וקצין משטרה האמון על החקירה וקצין אגף חקירות מרחבי יאשרו את הבקשה להפסקת החקירה.במידה והוגש כתב אישום ניתן להגיש בקשה לעיכוב הליכים ליועץ המשפטי לממשלה.


4. זומנתי לחקירה האם עדיף לשמור על זכות השתיקה?
על פי החוק, אדם אינו חייב לענות במידה והתשובה עלולה להפליל אותו. אחת הדרכים של החוקרים להשיג מידע נוסף היא להעמיד פנים כי המידע כבר נתון בידם וכל שעל הנחקר לעשות הוא רק לאמת את הדברים. זוהי טעות שכיחה בקרב נחקרים, אשר אינם מקפידים לשמור על זכות השתיקה כראוי, ומפלילים את עצמם בחקירה. אולם עליה וקוץ בה- אם למשטרה יש ראיות נגדך ובחרת לממש את זכות השתיקה באופן גורף ולא לנסות להפריך את הראיות בעזרת הסברים משכנעים, תוצאות החקירה עלולות להיות הפוכות ממה שתכננת.


5. אמרו לי שע"פ החוק החדש רישום פלילי נמחק אוטומטית אחרי 5 שנים זה נכון?
לפי התיקון לחוק , תיקים משטרתיים שנסגרו מחוסר ראיות או מחוסר עניין לציבור העוסקים בעבירות מסוג עוון (עבירות שעונשן עד 3 שנים, כולל)-יימחקו מהגיליון הפלילי שלך, באופן אוטומטי, לאחר 5 שנים מיום האירוע. זאת, אלא אם כן החליט ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה (או קצין משטרה בדרגת סנ"צ שהוא הסמיך-להלן: "הגורם המוסמך") אחרת, לפי אמות מידה שקבע השר לביטחון פנים, באישור ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת. ההחלטה תינתן בכתב. תיקון זה ייכנס לתוקף ביום 30/9/08

בעניין תיקים שנסגרו העוסקים בעבירות מסוג פשע, הכלל הוא כי אין מחיקה אוטומטית, אלא האדם צריך לבקש את המחיקה. הגורם המוסמך ראש אגף החקירות והמודיעין או סנ"צ שהסמיך) רשאי לבטל את הרישום לפי אמות מיד שקבע השר לביטחון פנים , באישור ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת. אותו סיפור כמו מקודם. בחוק רשימת שיקולים בהם הגורם המוסמך יתחשב ובהם: משך הזמן שחלף מהאירוע, גילו של האדם, נסיבותיו האישיות, קיומם של רישומים אחרים לגבי אותו אדם, מהות העבירות שיוחסו לו וחומרתן. תיקון זה נכנס לתוקף-מיום 30/6/08.

 


יצירת קשר
054-8720715

יצירת קשר עם עו"ד פלילי - לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי באמצעות טופס:

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*