שימוע פלילי – בעד ונגד

מהו שימוע פלילי?

שימוע פלילי הוא הליך שנעשה טרם הגשת כתב אישום פלילי, כנגד אדם אשר ביצע עבירה פלילית מסוג פשע. שימוע פלילי נערך על ידי הרשות התובעת, אשר אליה הועבר חומר החקירה בעניין אותו אדם החשוד בביצוע העבירה.

שימוע פלילי נותן הזדמנות לחשוד או לסנגור פלילי להשמיע טענותיהם בכתב או בעל פה, ולנסות לשכנע כי חומר הראיות או האינטרס הציבורי אינם מצדיקים הגשת כתב אישום.

שימוע – הדעות בעד

כעורכת דין פלילית אני שומעת השכם והערב דעות לכאן ולכאן בנושא שימוע פלילי. יש המצדדים בתהליך שימוע ויש המתנגדים לו נחרצות. המצדדים בהליך שימוע יעלו ברוב המקרים את הסוגיות הבאות בעד שימוע:

1. שימוע יכול למנוע הכתמת שמו של חשוד לשווא – כידוע, הגשת כתב אישום כנגד אדם גוררת פרסום הנושא ברבים, וברוב המקרים יצירת שם רע לאותו חשוד. שימוע שבסופו מזוכה נאשם במעשה פלילי , יחסוך את העוול הזה.

2. שימוע יכול למנוע בעיות כלכליות עתידיות – נאשם במעשה פלילי לעיתים קרובות יפוטר ממקום עבודתו, דבר שיגרום לו נזקים כלכליים משמעותיים במהלך תקופת משפט פלילי . שימוע שבסופו מזוכה נאשם במעשה פלילי , יחסוך את העוול הזה.

שימוע – הדעות נגד

אנשים רבים במערכת המשפט הפלילי מתנגדים בתוקף לקיום הליך שימוע . לטענתם, הליך שימוע פלילי מזיק לחשוד יותר מאשר מועיל לו. להלן טענותיהם של המתנגדים לקיום הליך שימוע:

1. אישום יתר – הידיעה כי החשוד זכאי להליך שימוע תעודד את המדינה לאישום יתר, מתוך תקווה להסדר טיעון. הנזק לחשוד במעשה פלילי ברור - המדינה עלולה לחטוא לתפקידה ולהטיל אשמה גדולה הרבה מעבר למה שהתכוונה בפועל.

2. לא הייתה כוונת אישום מלכתחילה – כעורכת דין פלילית אני יכולה לומר בוודאות, כי באחוז לא קטן מתיקי אישום פלילי כלל לא הייתה כוונה להגיש כתב אישום, ועצם קיום שימוע מרע את הזכויות של החשוד בצורה משמעותית. יש לתת את הדעת לכך, שהתביעה שולחת את המכתב עוד לפני שהיא יודעת אם היא מתכוונת להגיש כתב אישום.

3. חוסר מידע - במקרים לא מעטים הנאשם אינו יודע מהו חומר הראיות נגדו, ואין לו טיוטה של כתב האישום. במצב זה, קיום שימוע הוא "התאבדות" של הנאשם.

לסיכום אומר, כי נושא הליך שימוע הוא יחסית תחום חדש בישראל, וככזה עדיין לא ברור לחלוטין אם הוא טוב או רע עבור נאשם במעשה פלילי . בכל מקרה, נאשם שקיבל כתב אישום בגין ביצוע עבירה שחובת שימוע בצידה, חייב ליידע מיידית את סנגורו. יש לציין, כי מכתבי אישום לא מעטים ניתנים למניעה אם אותה זכות שימוע ממומשת.


יצירת קשר
054-8720715

יצירת קשר עם עו"ד פלילי - לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי באמצעות טופס:

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*