עבירות פליליות - ביצוע עבירה פלילית

הכמות של עבירות פליליות המתבצעות בישראל היא עצומה, ואחוז ההרשעות על ביצוע עבירות פליליות הוא גבוה למדי. ישנם סוגים רבים של עבירות פליליות שמגדיר החוק, ועבור כל אחת ישנן דרכי טיפול שונות. לא פשוט לקבוע אילו מעשים מוגדרים כעבירות ואילו כעבירות פליליות, ובמאמר זה ננסה לסקור עבירות פליליות ואת דרכי הטיפול בכל אחת מהן.

מהן עבירות פליליות למעשה?

עבירות פליליות הן מעשים המפרים את החוק הפלילי, כלומר את חוקי העונשין השונים. אלו משתנים בכל מדינה ובכל חברה, המגדירה עבירות פליליות בצורה שונה. לדוגמא, בארה"ב מגדירות מדינות שונות עבירות פליליות בדרכים שונות, ולכן בחלק מהמדינות התנהגות מסויימת היא בגדר עבירה פלילית, ובאחרת איננה.

בתי המשפט בישראל הם שאחראיים להגדיר, האם התנהגויות מסוימות הן עבירות פליליות או לא, אך ישנן עבירות פליליות שהן בגדר קונצנזוס ברוב החברות האנושיות, כגון רצח, אונס וגניבה.

אילו סוגי עבירות פליליות ישנם?

החוק במדינת ישראל מגדיר מספר רב של עבירות פליליות ובהן עבירות מין, עבירות מס, עבירות תקיפה, עבירות רכוש, עבירות שוד ופריצה, עבירות זיוף, קבלת דבר במרמה, עבירות סחיטה וסחיטה באיומים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות נשק, עבירות סמים, עבירות עושק, עבירות הסתה לגזענות, עבירות התקהלות אסורה, עבירות סרסרות, עבירות שוחד, עבירות מטרד לציבור, משחקים אסורים, תקיפת שוטרים וכן הלאה. דרגות חומרה שונות של עבירות פליליות מטופלות בצורה שונה בחוק.

איך מטופלות עבירות פליליות?

עונשי מאסר בגינן של עבירות פליליות ניתנים הן כאמצעי ענישה והן כגורם מרתיע לחברה כולה. עבירות פליליות שונות נבדלות זו מזו בדרגות החומרה שלהן, בנסיבות בהן בוצעו, בקיומו או היעדרו של עבר פלילי של הנאשם, בהבעת חרטה מצידו ועוד, ובהתאמה לכך נקבעים עונשי המאסר עבור עבירות פליליות, אשר נבדלים עבור כל עבירה.

ישנן עבירות פליליות המחייבות ריצוי תקופת מאסר בבית סוהר או במתקני כליאה, וישנן עבירות פליליות שהרשאה בהן גוררת מעצב בית, בהתאם להחלטת בית המשפט.

עוד על עבירות פליליות

עבירות פליליות מותירות על הנאשמים כתם לכל חייהם. ההתמודדות עם אישום של עבירות פליליות היא התמודדות לא קלה, וברוב המקרים (90% מהמקרים) מסתיימות בהרשעתו של הנאשם. מהסיבה הזו חשוב מאוד להכיר את זכויותיו של הנאשם.

קבלת ייעוץ מקצועי וסיוע של עורך דין פלילי, יבטיחו כי הנאשם יקבל את הטיפול שמגיע לו וכי זכויותיו יישמרו, ובנוסף יגדילו את הסיכויים להקלה בעונש ולהפחתת זמן המאסר, או אף יביאו לזיכוי המיוחל.
יצירת קשר
054-8720715

יצירת קשר עם עו"ד פלילי - לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי באמצעות טופס:

*
*
*
חובה למלא את המסומן ב
*